Co warto zobaczyć w Apulii?

Co warto zobaczyć w Apulii?

Apulia to region w południowych Włoszech, który wciąż nie jest jeszcze aż tak popularny jak reszta kraju. Niesłusznie. Jest pełen spójnej, białej architektury, charakterystycznych domków trulli i autentycznego, włoskiego dolce vita. Wykorzystajcie to, że inni turyści wybierają Rzym, Wenecję albo Portofino i poczujcie magię Apulii. Co warto tam zobaczyć? Podpowiadamy!

1. Alberobello

Trulli, czyli malutkie domki - przypominające mieszkania smerfów albo innych bajkowych stworów - są symbolem nie tylko samego Alberobello, ale właściwie całej Apulii. W 1996 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i są punktem obowiązkowym na mapie tego regionu. Jeżeli chcecie jeszcze bardziej poczuć jego klimat, rozejrzyjcie się za noclegiem w trulli - wielu miejscowych oferuje takie atrakcje. 

2. Matera

Choć to właściwie miasto należące do Bazylikaty, to nie możecie go przegapić. W Materze czas się zatrzymał. To tu Mel Gibson kręcił „Pasję”, bo Matera przypominała mu starożytną Jerozolimę. To miasteczko wykute w skałach, które zapiera dech w piersiach. Warto zobaczyć szczególnie późnym wieczorem - oświetlone i choć trochę uwolnione od licznych zwiedzających. 

3. Polignano a Mare

Jeżeli poszukujecie widoku jak z pocztówki, nie możecie przegapić słynnego Polignano. Turyści pokochali je za plażę ukrytą pomiędzy klifami i most Ponte Lama Monachile, z którego można ją podziwiać. Świetne na skoki z klifów, włoskie gelato i perfekcyjne zdjęcia z wakacji. 

4. Ostuni

To białe (dosłownie!) miasto zachwyci wszystkich estetów. Położone na wzgórzu, pełne spokoju i bujnej, lokalnej roślinności. Jej zieleń świetnie kontrastuje z bielą domów, co tworzy niezapomniany klimat.

5. Otranto

Miasteczko w prowincji Lecce znane z pięknego, błękitnego odcienia wody i wartego uwagi sąsiedztwa. Będąc w Otranto koniecznie zróbcie wypad do pobliskiej latarnii morskiej - Cape Palasica, albo do urokliwego, zielonego jeziorka, znajdującego się w kopalni boksytu, Cava di Bauxite. A poza tym rozkoszujcie się plażowaniem i pysznym, włoskim jedzeniem. 


Apullia to oczywiście o wiele więcej ciekawych miejsc niż tylko te pięć opisanych przez nas miasteczek. Są one jednak świetną reprezentacją tego, za co pokochacie ten region i powodem, dla którego będziecie chcieli tam wracać. 

Komentarze

Zostaw Komentarz