Ile kroków dziennie powinno się robić?

Ile kroków dziennie powinno się robić?

Czy kiedykolwiek liczyłeś, ile kroków robisz w ciągu jednego dnia? Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia, dojeżdża do pracy samochodem i spędza wiele godzin przed komputerem. Ograniczona aktywność fizyczna może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dowiedz się, jak w prosty sposób to zmienić, dlaczego warto spacerować oraz ile kroków dziennie powinieneś przejść.

Jak spacer wpływa na nasze zdrowie?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby codziennie przejść 10 000 kroków. Czy to dużo? Dla osób prowadzących siedzący tryb życia - z pewnością. Szacuje się, że większość z nas nie robi nawet połowy zalecanej liczby kroków. Przemieszczanie się samochodem lub komunikacją miejską, 8 godzin siedzenia przed biurkiem i popołudnie spędzone na kanapie sprawiają, że przejście 10 000 kroków to spory wyczyn. Aby zachować zdrowie, powinniśmy każdego dnia przejść ok. 6-8 km. Należy w to wliczyć wszystkie aktywności, takie jak chodzenie po schodach czy spacerowanie alejkami w supermarkecie. Robienie 10 000 kroków możemy potraktować jako wyzwanie i każdego dnia kontrolować, czy udało nam się osiągnąć zamierzony cel. Do monitorowania liczby kroków możemy wykorzystać krokomierz, czyli małe urządzenie zliczające wszystkie nasze kroki w ciągu dnia. Do tego celu można również wykorzystać aplikację na smartfona, jednak warto liczyć się z tym, że wynik nie będzie tak dokładny, jak w przypadku krokomierza.

10 000 kroków dziennie

Czy wszyscy musimy robić 10 000 kroków dziennie? Nie do końca. Ta liczba ma być jedynie motywacją dla ludzi, którzy mało się ruszają i nie są miłośnikami aktywności fizycznej. To świetne hasło marketingowe, które ma za zadanie propagować zdrowy i aktywny styl życia. W przypadku osób starszych czy przewlekle chorych pokonanie nawet 3000-5000 kroków będzie już sporym osiągnięciem. 10 000 kroków to oczywiście umowna liczba. Same spacery nie zapewnią nam dobrej kondycji i zdrowia. Bardzo ważnym czynnikiem jest również m.in. liczba i jakość spożywanych posiłków. Robienie kilku tysięcy kroków dziennie nie jest zatem gwarancją perfekcyjnej formy. Mimo wszystko warto pamiętać, że każda forma aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto robić jak najwięcej kroków każdego dnia i spędzać czas na świeżym powietrzu.

Dlaczego warto dużo chodzić?

Spacerowanie wzmacnia nasz system sercowo-naczyniowy, a także redukuje ryzyko wielu groźnych chorób. Chodzenie to najbardziej naturalna forma aktywności, która nie obciąża naszych stawów. Wiąże to również z niskim ryzykiem kontuzji czy nadwyrężenia mięśni. Spacer to świetna forma ruchu dla każdego - bez względu na jego wiek czy wagę. Szybki marsz pozwala spalić dużo kalorii, a co za tym idzie - pozbyć się zbędnych kilogramów. Ponadto podczas spacerów dotleniamy organizm i wzmacniamy mięśnie. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu po całym dniu pracy może przynieść ukojenie dla naszego zmęczonego umysłu i pozwolić nam na chwilę relaksu. Spacery poprawiają zarówno kondycję i wydajność, jak i samopoczucie.

Komentarze

Zostaw Komentarz