Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? 5 rad dla początkujących

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? 5 rad dla początkujących

Każdy w dzisiejszych czasach jest fotografem - niemal każdy ma ze sobą w kieszeni smartfon wykonujący zdjęcia wysokiej jakości i niemal każdy wrzuca od czasu do czasu jakieś zdjęcia na portale społecznościowe. Nie każdy jednak wie, jak zdjęcie wykonać dobrze. Oto 5 rad, które pomogą początkującym fotografom w robieniu lepszych zdjęć telefonem.

1. Dobrze kadruj

Kadrowanie to podstawa dobrego zdjęcia. Zaczyna się od tego, że mamy jakiś pomysł na zdjęcie. Oznacza to, że nie fotografujemy wszystkiego co widzimy, a wyłapujemy jakiś szczegół lub kompozycję i obserwujemy, co zawiera się w kadrze. Kadrujmy tak, by pokazać trochę otoczenia, ciekawe przedmioty, osoby w pobliżu. Polecamy włączyć na ekranie telefonu siatkę, która ułatwi nam kadrowanie w myśl zasady trójpodziału. Pomaga ona umieścić przedmioty w centralnym punkcie kadru lub zrobić proste zdjęcie, jeśli np. fotografujemy horyzont lub gdy w kadrze mamy wiele linii.

2. Łap perspektywę

Aby zrobić dobre zdjęcie, trzeba czasem się nagimnastykować. Nie wystarczy stać w miejscu. Czasami warto przyklęknąć i zrobić zdjęcie z “perspektywy żaby” (z poziomu ziemi, z telefonem skierowanym lekko w górę) - to rozwiązanie stosowane przy fotografii krajobrazu lub architektury. W plenerze staraj się unikać zdjęć skierowanych w dół - zawężają one perspektywę (pamiętaj też, że horyzont powinien być prosty). W pomieszczeniach również staraj się trzymać aparat prosto, chyba że fotografujesz detale.

3. Graj światłem

Zapewne słyszeliście już o tym, żeby unikać włączania lampy błyskowej. To nie do końca prawda, ale jej użycie wymaga trochę specjalistycznej wiedzy. W plenerze najczęściej robimy zdjęcia ze światłem za sobą, ale można poeksperymentować też z robieniem zdjęć pod słońce. W pomieszczeniach możemy wykorzystać “domową blendę”, czyli zwykłą kartkę papieru, która odbije światło, lekko doświetlając nam kadr.

4. Ustaw ostrość i stabilizuj obraz

Każdy wie, że poruszone zdjęcie to złe zdjęcie (chyba, że mówimy o fotografii artystycznej). Nie każdy początkujący fotograf przykłada jednak należytą wagę do stabilizacji aparatu podczas robienia zdjęć i nie każdy zauważa drobne szumy. Nie musimy od razu kupować statywu pod smartfon (choć na pewno warto taką inwestycję przemyśleć). Zadbajmy jednak o to, by nasze ciało było stabilne w trakcie wykonywania zdjęć. Jeśli to możliwe, możemy oprzeć łokcie lub dłonie o blat albo przyłożyć telefon do twardej powierzchni.

5. Eksperymentuj z ostrością

Przede wszystkim przestańmy polegać na autofokusie. To przydatne narzędzie dla amatorów, ale bardzo często powoduje, że zdjęcia wyglądają wprost okropnie. Przed naciśnięciem spustu migawki zawsze zastanówmy się, czy zdjęcie nie wyglądałoby ładniej, gdybyśmy nakierowali ostrość w inne miejsce. Pobawmy się też trybem manualnym i tam zobaczmy ustawienia ostrości. Warto też zainteresować się taką kompozycją zdjęcia, w której drugi plan jest nieostry, a pierwszy ostry, i na odwrót. Dotyczy to zwłaszcza fotografii portretowej lub robienia plenerów, które częściowo przesłania jakiś obiekt na pierwszym planie.

Komentarze

Zostaw Komentarz