Nawyki - jak je wypracować?

Nawyki - jak je wypracować?

Z zazdrością patrzycie na znajomą z pracy, która codziennie przychodzi do biura przed wszystkimi, zawsze ma przygotowane smaczne lunchboxy, a do tego jej figura i energia sugerują regularną aktywność fizyczną? Wy też możecie prowadzić takie życie, a droga do tego celu wcale nie oznacza wielkich przedsiewzięć - w tym tkwi siła nawyku.

Co to są nawyki?

Nawyk to czynność, którą wykonujemy bardzo regularnie (zazwyczaj codziennie) i na zasadzie automatyczności. Nie musimy przecież myśleć o tym, żeby umyć zęby i przekonywać się długo, że warto to dziś zrobić - tak właśnie działa nawyk.

Co może być nawykiem?

Dzięki temu, że nasz mózg przyzwyczaja się do pewnych regularnych sytuacji, my możemy kształtować w sobie pożądane postawy, czyli np. codzienne bieganie, picie wody, wczesne wstawanie, ograniczenie social mediów, czytanie książki, zdrowe odżywianie i wiele innych. Wypracowywanie nawyków to praca nad sobą i własnymi przyzwyczajeniami, które chcielibyśmy zmienić. Nie bez powodu wiele słynnych ludzi suckesu wielokrotnie w wywiadach powtarza, że zaczyna dzień bardzo wcześnie, je dużo warzyw i metyduje. Z jednej strony zdrowe nawyki wpływają pozytywnie na nasz organizm, a z drugiej, gdy nauczymy się samodyscypliny w takich drobnych kwestiach, poważniejsze, zawodowe cele, też wydadzą nam się łatwiejsze do osiągnięcia.

Praca nad nawykami - habit tracker

Nie ma jednej recepty na to, jak wypracować sobie dany nawyk i ile to zajmuje. Jedni mówią o 21 dniach, inni o miesiącu, jeszcze inni o trzech. Praca nad nawykami to bardzo indywidualna kwestia i możemy uznać ją za zakończoną, gdy nawet bez kontroli i monitorowania nawyku, czynność tak weszła nam w krew, że wykonujemy ją pół-automatycznie.

Ważne jest, by na początku nie wybrać zbyt wielu spraw, które chcemy zamienić w nawyk. Skupmy się na dwóch-trzech najważniejszych, ale za to skonkretyzowanych. Zamiast “zdrowego odżywiania” wybierzcie “dzień bez słodyczy”, a “ruch” zamieńcie na “30 minut dziennie ćwiczeń na macie”. Tak sformułowane cele najlepiej spisać i codziennie zaznaczać ich realizację. W wersji papierowej może to być prosta tabelka z dniami miesiąca i nawykami - która bywa nazywana “habit trackerem”. Dostępnych jest też mnóstwo aplikacji na smartfony, które pomogą Wam w ten właśnie sposób w pracy nad sobą. Jeżeli dotąd zdarzało Wam się działać w systemie nagród i np. nagradzać się zakupami za sukces w pracy, to i tutaj możecie wykorzystać ten mechanizm. Ustalcie, że po każdym tygodniu codziennego wykonywania nawyku czeka Was nagroda - coś drobnego, ale przyjemnego - by pobudzić Waszą motywację.

Powodzenia!

Komentarze

Zostaw Komentarz