O rzeźbieniu w drewnie słów kilka – jak wykonać dzieło sztuki?

O rzeźbieniu w drewnie słów kilka – jak wykonać dzieło sztuki?

Mimo że wiele drewnianych akcesoriów produkowanych jest seryjnie, indywidualiści cenią wyroby lokalnych artystów. Ich działalność wspiera zrównoważoną gospodarkę i dbałość o planetę, a przy tym dostarcza unikatowych ozdób. Z tego powodu warto wspierać ich w codziennej pracy twórczej.

Jeżeli interesuje Cię obróbka drewna, masz głowę pełną pomysłów i chciałbyś spróbować swoich sił w kreowaniu akcesoriów do domu, ten artykuł powstał specjalnie dla Ciebie.

 

Narzędzia do rzeźbienia w drewnie

Aby stworzyć swoją własną ozdobę z drewna, nie musisz kupować zaawansowanego sprzętu snycerskiego. Wystarczy, że użyjesz dobrze naostrzonego noża bądź dłuta – na rynku znajdziesz wiele modeli, o różnych kształtach i wymiarach.

Następnie warto, abyś pomyślał o odpowiednich środkach ochronnych, czyli rękawicach. Nie mogą być lateksowe, ponieważ nóż lub dłuto z łatwością je przebije – powinieneś zainwestować w materiał zwany kevlarem. Jako jedno z niewielu tworzyw zapewni Ci bezpieczeństwo.

Ostatnim punktem przygotowań jest uwzględnienie przestrzeni, w której będziesz wykonywać pracę. Rzeźbienie w drewnie wymaga dodatkowej ochrony stołu, aby jego powierzchnia nie została zarysowana – najlepiej sprawdzi się duża, drewniana podkładka.

 

Jak rzeźbić w drewnie – porady dla początkujących

Zanim podejdziesz do tworzenia drewnianych ozdób, powinieneś skonstruować ich projekty – i narysować przybliżony wygląd końcowy dekoracji wraz z parametrami. Dzięki temu unikniesz błędów w skalowaniu.

Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniego drzewa. Im bardziej miękkie, tym łatwiej będzie Ci w nim rzeźbić, dlatego na pierwszy raz wybierz gatunki I klasy twardości, takie jak: osika, świerk, wierzba, topola. Zadbaj również o "czysty" kawałek drewna – najlepiej bez żywicy czy sęków.

 

Aby ozdoba przetrwała dłużej

Kiedy ukończysz rzeźbienie w drewnie, powinieneś oczyścić dekorację papierem ściernym. Drewno stanie się gładkie, a Twoje dłonie unikną nieprzyjemnego kontaktu z drzazgami.

Na koniec warto, abyś skorzystał z dodatkowego zabezpieczenia – wosku, oleju, czy lakieru. Jego ochronna powłoka będzie trzymać korniki na dystans, a także zminimalizuje wpływ czasu na stan drewna.

Komentarze

Zostaw Komentarz