Ile wody powinno się pić dziennie?

Ile wody powinno się pić dziennie?

Woda stanowi ok. 70% masy ciała dorosłego, zdrowego człowieka. Stale też “ucieka” z naszego organizmu na różne sposoby. Dlatego właśnie powinniśmy pić wodę regularnie, aby nie dopuścić do odwodnienia. Ile wody i kiedy powinnismy ją pić?

Nasz organizm w ciągu doby traci nawet 2,5 litra wody. Całą pracę związaną z zarządzaniem gospodarką wodną i filtracją krwi zajmują się nerki. One też produkują ok. 1,4 litra moczu na dobę. Ale woda ucieka też wraz z potem, przez drogi oddechowe i z kałem. Utrata nawet 1-2% wody niezbędnej organizmowi ma swoje odczuwalne konsekwencje. Wtedy właśnie odczuwamy pragnienie - sygnał, aby jak najszybciej uzupełnić płyny. Kolejne stadia niedoboru wody objawiają się bólem głowy, rozdrażnieniem i ogólnym osłabieniem.

Ile trzeba pić wody, aby być zdrowym?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To, ile wody powinniśmy pić, zależy od kilku aspektów: od pory roku, strefy klimatycznej, indywidualnej przemiany materii, czy też rodzaju naszej codziennej aktywności. Najwięcej jednak wody potrzebujemy w upalne dni i w trakcie wysiłku fizycznego (do 4 litrów). Wtedy bowiem duża część wody z naszego organizmu po prostu wyparowuje przez skórę wraz z potem. Natomiast, gdy na dworze są mrozy, woda jest niezbędna do ogrzania naszego ciała. Również gdy chorujemy i temperatura ciała jest podwyższona, nawadnianie jest szczególnie ważne. Tak samo w przypadku biegunki, wymiotów, przy zaburzonej pracy nerek i przy cukrzycy. Przyjmuje się, że codziennie powinniśmy wypijać co najmniej 1,5 litra wody, chociaż eksperci WHO twierdzą, że naszym minimum powinny być 3 litry wody każdego dnia.

Kiedy należy pić więcej wody?

Jedząc wysokokaloryczne potrawy, posiłki z wysoką zawartością błonnika, czy też bardzo słone i pikantne przekąski, musimy być świadomi, że musimy dostarczyć organizmowi większej ilości wody niż zwykle. Ta grupa dań wymaga bowiem dużo większych ilości wody do przetrawienia ich. Nie zapominajmy o alkoholu, który działa moczopędnie, a więc również mocno nas odwadnia. Osoby, które się odchudzają, ale też te z nadwagą powinny szczególnie dbać o wypijanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Jeśli dodatkowo jesteśmy amatorami codziennej kawy lub mocnej czarnej herbaty, to powinniśmy wyrobić w sobie nawyk tak samo częstego - lub wręcz częstszego - sięgania po szklankę wody. (ok. 2 litrów na każde 25 kg powyżej prawidłowej masy ciała).

Komentarze

Zostaw Komentarz