Jak ograniczyć zużycie plastiku na co dzień?

Jak ograniczyć zużycie plastiku na co dzień?

Problem ze zbyt dużą ilością plastiku jest coraz poważniejszy. Mimo że konsumpcjonistyczny świat tonie w plastiku, każdy z nas ma moc, aby zmniejszyć jego ilość. Trzeba tylko wiedzieć jak, a my to podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Niedawno aktywiści Greenpeace dostarczyli 350 kg plastiku wyprodukowanego przez firmę Nestle. Na firmowym budynku powiesili również wielki transparent z napisem “#tochybatwoje, Nestle”. No właśnie, produkcja plastikowych opakowań - czy w ogóle plastikowych przedmiotów, urządzeń - wymknęła się spod kontroli i teraz dosłownie toniemy z tym sztucznym tworzywie. Niestety tego, co już jest na Ziemi, nie usuniemy ot, tak, ale możemy realnie wpłynąć na zmniejszenie rozmachu obecnej produkcji plastiku.

5 sposobów na ograniczenie plastiku w domu:

  1. Noś ze sobą materiałowe torby wielokrotnego użytku. Bardzo często różne firmy w ramach gadżetu dają ekotorby, więc pewnie i Ty masz ich w domu pełno. Wykorzystaj je - praktycznie nic nie ważą, a pomieszczą naprawdę dużo. Poza tym mają zazwyczaj długie uszy, więc da radę założyć je na ramię (nie tak jak w przypadku zwykłych reklamówek).

  2. Korzystaj z dzbanka z filtrem. Zamiast co tydzień kupować wodę w sześciu butelkach PET, (opakowanych jeszcze jedną porcją plastiku, żeby łatwiej transportowało się całą zgrzewkę), zainwestuj w dzbanek z wymiennym filtrem do wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko zadbasz o ograniczenie plastiku, ale i nigdy nie zabraknie Ci wody zdatnej do picia. Wystarczy, że nalejesz wodę z kranu do dzbanka, filtr ją odpowiednio oczyści, a Ty zaspokoisz pragnienie w ekologiczny sposób.

  3. Nie bierz słomki i jednorazowych, plastikowych sztućców. Picie przez słomkę czasem wygląda fajnie. Ale ryby w oceanach, zadławione słomką i nieżywe - już nie. Jeśli koniecznie musisz uważać na makijaż ust, noś ze sobą swoją własną metalową lub papierową słomkę. Sztućce też nie są problemem. Przecież bardzo często jedzenie “na wynos” i tak jemu w domu, gdzie możemy użyć własnych, nieplastikowych sztućców.

  4. Plastikowe pojemniki wielorazowego użytku. Zapewne masz ich trochę w domu. Wykorzystaj je w dobry sposób. Po co mają stać puste w szafce i czuć się niepotrzebne? Przechowaj w nich resztki z obiadu, zamiast owijać je w folię spożywczą czy aluminiową.

  5. Cena warzyw bez plastiku. W wielu marketach jest tak, że sami musimy zważyć owoce i warzywa, a następnie nakleić im odpowiednią cenę z kodem kreskowym. Faktycznie, taki proces musi nastąpić, aby dokonać zakupu. Ale nikt nie powiedział, że te warzywa i owoce muszą być w plastikowych torebeczkach. Bierzesz kilogram marchwi? Połóż wszystkie na wadze luzem, a cenę naklej (byle równo, bez zagnieceń na kodzie kreskowym) na jedną z marchewek.

Komentarze

Zostaw Komentarz